شاید برایتان جالب باشد کاربرد پارکت‌ها تنها محدود به کف پوش نیست و از آن‌ها به عنوان دیوار پوش هم استفاده کرد. در واقع پارکت دیواری به آن دسته از پارکت‌های چوبی و لمینتی گفته می‌شود که به جای نصب بر روی کف، روی دیوارها نصب می‌شوند. در این مطلب به تأثیر پارکت دیواری بر دکور و چرایی کاربرد این نوع دیوار پوش می‌پردازیم.

دیوار پوش چه تأثیری بر محیط می‌گذارد؟

پارکت‌های دیواری هم مثل پارکت‌های کف پوش در دو نوع چوبی و لمینت در بازار موجود هستند. نصب پارکت‌های دیواری در مکان‌هایی مثل محیط‌های فرهنگی، هنری، تجاری و … طرفداران بسیاری دارد. کاربرد این نوع پارکت‌ها جلوه‌ی خاص و کلاسیکی به محیط می‌دهد باعث زیبایی بیشتر آن می‌شود. در حقیقت پارکت‌های دیواری به روح و جذابیت محیط اضافه می‌کنند و حس مثبتی را به افراد القا می‌کنند که موجب می‌شود از حضور در آن مکان لذت بیشتری ببرند.

محافظت از دیوارها با پارکت

استفاده از پارکت‌ها به عنوان دیوار پوش علاوه بر زیبایی که محیط می‌بخشد، به محافظت از دیوارها در برابر عوامل مختلف کمک می‌کند. به عبارتی با نصب پارکت بر روی دیوار یک لایه‌ی محافظ روی آن قرار می‌دهید. همچنین با وجود این دیوار پوش‌ها دیگر نیازی به نگرانی در مورد ساییدگی کف پوش‌ها نیست. زیرا با قرار گرفتن تایل‌ها بر روی دیوار دیگر از ساییدگی و فشار خبری نیست.

انتخاب و نصب پارکت دیواری

یکی از موارد مهمی که در انتخاب پارکت‌های دیواری باید در نظر بگیرید، رنگ و طرح آن است. ممکن است تصمیم داشته باشید برای کف پوش و دیوار پوش خود از یک طرح و رنگ پارکت استفاده کنید تا هماهنگی بیشتری در دکور داشته باشید. چنین تصمیمی می‌تواند هوشمندانه باشد اما بهتر است به عواقب ظاهری آن خوب بیندیشید و از یک طراح متخصص در این مورد مشورت بخواهید.

بعضی‌ها هم ترجیح می‌دهند متفاوت عمل کرده و طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی برای کف پوش و دیوار پوش خود انتخاب کنند. خوب در اینصورت حتماً به خاطر بسپارید که دیوار پوشی هماهنگ با کف پوشتان در نظر بگیرید. هماهنگی هر چه بیشتر این دو پارکت به زیباتر شدن محیط کمک خواهد کرد.

نکته‌ی جالبی که در قسمت باید به آن اشاره کرد، این است که نیازی به نصب پارکت بر روی کل دیوار نیست. به این معنی که می‌توانید بخشی از دیوار را با پارکت بپوشانید و بخش‌هایی از دیوار را به خال خود رها کنید.این کار به خانه و محیط کارتان تنوع و زیبایی دو چندانی می‌بخشد. از این شیوه به ویژه در ویلاها زیاد استفاده می‌شود.

در مورد نصب پارکت‌های دیواری هم باید گفت که نصب این این نوع از پارکت‌ها درست مثل نصب کف پوش‌ها و حتی ساده‌تر از آن هم است.

پارکت دیواری برای چه محیط‌هایی مناسب است؟

برای کاربرد این پارکت‌های دیواری نمی‌توان محدودیتی قائل شد. در هر محیطی که کار یا زندگی می‌کنید می‌توانید از این دیوارپوش‌ها برای القای زیبایی و حس خوب بهره ببرید. برای مثال می‌توانید در خانه‌ی خود (به ویژه پذیرایی)، شکرت، ویلا، بوتیک، فروشگاه، رستوران، کافه، سالن جلسه، کنفرانس و بسیاری مکان دیگر از این پارکت‌ها برای دکوراسیون استفاده کنید.

حرف آخر

نکته‌ی آخری که دانستن آن خالی از لطف نیست این است که در مواجهه‌های اول این دیوارپوش‌ها هستند که به چشم بیشتر به چشم می‌آیند تا کف پوش‌ها. همسن موضوع نشان می‌دهد که اهمیت انتخاب پارکت دیواری از کف پوش هم مهتر است اما نباید فراموش کنید که دیوار پوش‌ها بدون کف پوش جلوه‌ی خاصی نخواهند داشت.

بنابراین با ترکیب و هماهنگی این دو نوع پارکت به طراحی و دکوراسیون شرکت، منزل، محل کار و … خود بپردازید تا بهترین نتیجه‌ها به دست آورید. حقیقت این است که فرقی نمی‌کند زرفدار سبک مدرن باشید یا کلاسیک، پارکت‌ها هر نوع سلیقه‌ای را مسحور زیبایی و سرزندگی خود می‌کنند.