دکوراسیون خانه‌های کوچک مسلماً دقت و حساسیت بیشتری می‌طلبد. درواقع تمامی اجزای یک فضای کوچک از کاغذ دیواری گرفته تا کفپوش و مبلمان بایستی به نحوی انتخاب شوند که آن را دلباز و بزرگ نشان دهند. از این جهت هارمونی و ترکیب رنگی این اجزا بایستی با حساسیت بالایی انتخاب شوند.

انتخاب پارکت برای خانه‌های کوچک هم از این قاعده مستثنی نیست؛ چه بسا تأثیر بسیار زیادی در بزرگ و دلباز شدن فضا ایفا خواهد کرد. با ما همراه باشید تا نکاتی مهم در این خصوص را برایتان مطرح کنیم که حتماً در آینده به کارتان خواهد آمد.

نکات کلیدی انتخاب پارکت برای خانه‌های کوچک

از آنجایی که این روزها بیشتر منازل در ابعاد کوچک ساخته می‌شود، بایستی یکسری نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی در نظر داشته باشید. کفپوش ساختمان یکی از اجزای مهم و تأثیرگذار در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها به حساب می‌آید.

انواع مختلفی از کفپوش‌ها مانند سنگ، سرامیک و کاشی موجود است؛ با این حال کفپوش‌های جدید به نام پارکت که از چوب یا مشتقات آن طراحی و ساخته می‌شوند، اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. اهمیت بالای پارکت‌ها و دلایل محبوبیت آنها از هزینه کم، نصب راحت، عایق گرما و صدا و …. نشأت می‌گیرد.

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم، انواع متنوعی از پارکت‌ها در طرح و رنگ‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. انتخاب طرح و رنگ مناسب در فضاهای کوچک نقش بسیار مهمی دارد. از این جهت در این مقاله سعی داریم تا نکاتی را در باب انتخاب پارکت مناسب برای منازل کوچک مطرح کنیم که در طراحی دکوراسیون داخلی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

انتخاب رنگ پارکت

برای بزرگتر یا دلباز نشان دادن فضاهای کوچک، انتخاب رنگ پارکت بسیار مهم است. شاید تصور بر این باشد که پارکت‌هایی دارای رنگ روشن هستند به دلیل بازتاب نور فضای منزل را بزرگتر نشان می‌دهند. از این جهت بسیاری از افراد به جای انتخاب رنگ‌های تیره به سراغ رنگ‌های روشن می‌روند.

با این حال جالب است بدانید که رنگ تیره یا روشن پارکت تأثیر چندانی بر بزرگ نشان دادن فضای منزل ندارد. زیرا اگر یک خانه را به صورت مکعب در نظر بگیرید، کف آن تنها یک وجه آن را شامل می‌شود و دیوارها و سقف وجوه دیگر آن را شامل می‌شوند.

از این جهت کفپوش روشن به تنهایی تأثیری بر بزرگ نشان دادن فضا ندارد. مگر اینکه سقف و دیوارها هم به رنگ کاملاً روشن باشند تا با ایجاد هارمونی مناسب فضا دلباز به نظر برسد.

نکته: همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، با توجه به تأثیر اندک رنگ کفپوش در فضای کلی خانه، لزومی ندارد خود را به رنگ خاصی محدود کنید. با این حال برای دلباز نشان دادن منزل کافیست همه بخش‌های آن به یک رنگ و طرح پارکت نمایید.

اندازه پارکت‌ها

قطعات پازلی شکل پارکت در اندازه‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. حال سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که بهترین اندازه پارکت برای خانه‌های کوچک چقدر است؟

طراحان دکوراسیون داخلی برای فضاهای کوچک همیشه به این نکته تأکید دارند که تا جای ممکن نباید فضا را شلوغ کرد. این مسئله نه تنها برای کفپوش بلکه برای طرح و رنگ کاغذ دیواری و دیگر اجزا مانند مبلمان هم صدق می‌کند. با این حال موضوع صحبت ما انتخاب پارکت برای خانه‌های کوچک البته با اندازه مناسب است.

طبق نظر طراحان دکوراسیون داخلی، برای اینکه کف منزل بیش از حد شلوغ به نظر نرسد، بهتر است پارکت‌هایی با عرض کمتر از 7.5 سانتی متر انتخاب نشوند. در غیر اینصورت درز بین پارکت‌ها بیشتر به چشم می‌آید و فضا شلوغ می‌شود.

چگونگی نصب پارکت‌ها

نکته مهمی که در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد این است که حتی چگونگی نصب پارکت‌ها در دلباز به نظر رسیدن خانه‌های کوچک اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌شود پارکت‌ها به شکل مورب نصب گردند. به این ترتیب درز ما بین پارکت‌ها خطوط طولانی تری ایجاد کرده و به این ترتیب فضا را بزرگتر و دلبازتر نشان می‌دهد.

نکته مهم:

همانطور که گفتیم نصب مورب پارکت‌ها تأثیر زیادی در بزرگ به نظر رسیدن فضاهای کوچک دارد. اما این نصب مورب پارکت‌ها در مقایسه با حالت های نصب دیگر ضایعات و پرتی بیشتری دارد. در مجموع اگر قسمت بیشتری از منزلتان به وسیله فرش پوشانیده می‌شود، نیازی نیست حساسیت زیادی روی نحوه نصب پارکت‌ها داشته باشید.

پارکت مات یا براق؟

یکی از اصول مهم در طراحی دکوراسیون داخلی برای فضاهای کوچک، این است که نگاه افراد را به اندازه و ابعاد فضا معطوف نکنید. از این رو بهتر است از میان انواع پارکت مات یا براق، پارکت مات را برای کفپوش انتخاب کنید. زیرا کفپوش براق توجه دیگران به کوچک بودن منزل را بیشتر جلب می‌کند.

نکته پایانی

زندگی شهرنشینی با توجه به هزینه بسیار بالا برای خرید منزل، بسیاری از افراد را به انتخاب و خرید منازل کوچک سوق می‌دهد. با این حال با استفاده از دکوراسیون حرفه‌ای داخلی می‌توان از همین فضای کوچک به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و کاری کرد تا دلباز و بزرگ به نظر برسد.

یکی از اجزای همین دکوراسیون داخلی کفپوش است. با توجه به محبوبیت بالای پارکت‌ها و انواع رنگ و مدل‌های آن، می توان با رعایت نکات بالا در انتخاب پارکت برای خانه‌های کوچک ، فضای خانه را تا حدود زیادی دلباز و بزرگ نمایش داد.