در صنعت چوب که این روزها در دکوراسیون داخلی زیاد به چشم می‌خورد، گونه‌های مختلفی از چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب‌هایی که استحکام و پایداری زیادی در برابر رطوبت و دیگر آسیب‌های محیطی دارند و برای ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی در هر منطقه‌ای از کشور با هر شرایط آب و هوایی مناسب هستند.

پرکاربردترین انواع چوب در این صنعت پرطرفدار، چوب‌های وارداتی از روسیه هستند که به چوب‌های روسی معروف هستند. انواع چوب‌های روسی از جمله نراد، یولکا و ساسنا از بهترین چوب ها برای ساخت سازه‌های چوبی هستند که در این مقاله بیشتر آن ها را معرفی خواهیم کرد.

چوب روسی چیست؟

چوب و فرآورده‌های چوبی بسیاری از جمله تخته و الوار از روسیه وارد ایران می‌شود. راش، بلوط، کاج و صنوبر از جمله گونه‌هایی هستند که از روسیه وارد می‌شوند. از آنجایی که کاج و صنوبر وارداتی از روسیه مقاومت بالاتری دارند و به تبع طرفداران زیادی دارند، اصطلاحاً چوب‌های روسی نامیده می‌شوند. از جمله مزایای چوب روسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابعاد مختلف
  • قیمت پایین
  • وزن سبک
  • قابلیت اجرای رنگ‌های مختلف روی آن
  • مقاوم در برابر حشرات موذی مانند موریانه
  • مقاوم بالا در برابر رطوبت

انواع چوب‌های روسی که در این مقاله قصد داریم آنها را بررسی کنیم، نراد، یولکا و ساسنا هستند. آلاچیق، درب و پنجره، کف پوش، زیر سازی سقف، کمد و کابینت، پالت، قرنیز، انواع زهوار و نبشی و دیگر سازه‌های دکوری از چوب‌های روسی ساخته می شوند. لازم به ذکر است که برای ساخت سازه‌های چوبی که در مناطق مرطوب شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرند از چوب نراد استفاده می‌شود.

چوب های روسی
معرفی انواع چوب های روسی

چوب نراد یا fir  با نام علمی Abies alba

چوب نراد از محبوب‌ترین چوب‌های مورد استفاده در صنعت چوب محسوب می‌شود که رنگ آن سفید تا سفید مایل به کرم است و طرح های راست تار در آن مشاهده می‌شود. این چوب بسیار نرم و سبک بوده و کار با آن بسیار راحت است.

نرار یکی از 40 نمونه درخت کاج است که به دلیل چوب ارزان و صنعتی آن برای ساخت انواع سازه‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چوب یولکا نوئل یا Spruce با اسم علمی  Picea abies

این چوب که از درختان سوزنی برگ تهیه می‌شود از جنس درخت اسپروس هستند. این درختان رشد بسیار سریعی دارند و در عرض 8 سال قط آنها 10 برابر می‌شود. رنگ سفید مایل به زرد، بافت نرم و درشت از خصوصیات چوب یولکا است. گره‌های موجود در چوب یولکا نقطه ای هستند و به صورت نامنظم در طول آن تکرار می‌شود.

چوب ساسنا یا pine

چوب ساسنا هم یکی از انواع درختان کاج است که به دلیل وزن سبک، قیمت مناسب، خوش ساخت بودن و مقاومت بالایی که دارد، محبوبیت زیادی برای ساخت سازه‌های چوبی مختلف دارد. رنگ چوب ساسنا قرمز و صورتی روشن است و بافتی درشت یا ریز دارد. بافت این چوب چرب و بسیار سفت می‌باشد.

پالت سازی، کلاف سازی، ترمووود، مبلمان سبک، نرده کشی، ساخت قایق و … از جمله مصارف چوب ساسنا می‌باشد. همچنین چوب ساسنا در صنایع شیمیایی چوب مانند کاغذسازی، الیاف سازی، نئوپان، ام دی اف، اچ دی اف و تخته چند لایه هم کاربرد زیادی دارد.

طرح و رنگ چوب های روسی
مشخصات چوب های روسی

رنگ مناسب چوب‌های روسی

همانطور که در معرفی انواع چوب‌های روسی به آن اشاره کردیم، این چوب‌ها به دلیل دارا بودن رنگ‌های روشن می‌توان رنگ‌های مختلف را روی آنها اجرایی کرد. این رنگ‌ها مخصوص چوب و کاملاً گیاهی هستند. روغن‌های گیاهی مخصوص چوب مختلفی هم در بازار موجود هستند که رنگی بسیار یکدست و زیبا به سازه‌ها می‌بخشند.

در گذشته رنگی به نام خود رنگ استفاده می‌شد که رنگ عسلی داشت. به عبارتی درصورتی که از هیچ آستری روی چوب سفید روسی استفاده نکنید و تنها آن را با کیلر، سیلر و نیم پلی استر بپوشانید، چوب رنگ عسلی پیدا می‌کند که همان خودرنگ است.

نحوه تعمیر چوب‌های روسی

چوب‌های روسی نراد، یولکا و ساسنا علی رغم استحکام و مقاومت بالایی که دارند، به مرور زمان دچار ضرب دیدگی و ساییدگی می‌شوند؛ مخصوصا چوب‌های نراد و یولکا که دارای بافت بسیار نرمی هستند. برخورد اجسام تیز و سخت به این چوب‌ها حتی با وجود لایه و رنگ‌های محافظ ضربه می‌زند که برای برطرف کردن آن می توان یک راهکار ساده را پیشنهاد کرد.

مقداری آب روی قسمت ضرب دیده بریزید و صبر کنید تا آب به قسمت‌های فشرده زیرین چوب کاملاً نفوذ کند. یک دستمال پارچه ای را روی این قسمت قرار دهید و مجدد آن را مرطوب کنید. در ادامه اتو را روی پارچه به مدت 10 دقیقه قرار دهید تا به خوبی گرمادهی صورت بگیرد. به این ترتیب آب موجود در بافت‌های فشرده تبخیر شده و تا این بافت‌ها را آزاد و به سمت بالا بازگرداند.