انواع مختلف پارکت‌های چوبی از چوب و مشتقات چوب ساخته شده‌اند. همانطور که می‌دانید چوب در برابر عوامل محیطی مانند گرما، رطوبت، آب و حشرات موذی مانند موریانه حساسیت بالایی دارند و پس از مدتی به شدت آسیب می بینند. از این جهت از متدهای خاص و البته چوب‌های با مقاومت و تراکم بالا برای تهیه پارکت استفاده می‌شود.

یکی دیگر از موارد مورد نیاز برای طراحی و ساخت پارکت، استفاده از رنگ پوششی است. رنگ پوششی پارکت علاوه بر زیبایی و تنوع بالایی که به پارکت‌ها می‌بخشد، از آن در برابر سایش، ضرب دیدگی، رطوبت و دیگر عوامل محیطی محافظت می‌کند. با ما همراه باشید تا در خصوص انواع رنگ پارکت و نقش آن در زیبایی و مقاومت پارکت نکاتی را ارائه کنیم.

لزوم استفاده از رنگ پوششی پارکت

همانطور که می‌دانید پارکت در اثر فرآوری و افزودن چندی ترکیبات شیمیایی با متدهای جدید مهندسی شده ساخته می‌شود. هر سازه چوبی اعم از پارکت از آنجایی که از چوب طبیعی ساخته می‌شود، جدا از زیبایی، دوام و ماندگاری که دارد، به دلیل حساسیت بالا نگهداری و توجه بالایی را می‌طلبد.

چوب درختان مختلف تنوع بالایی دارند و از لحاظ رنگ، طرح و تراکم با هم متفاوت هستند. برای ساخت پارکت برای بالا بردن ماندگاری آنها، از چوب درختان سخت تحت عنوان hardwood استفاده می‌شود. این چوب‌ها با استفاده از متدهای جدید، به قطعات پارکت تبدیل شده و میزان مقاومت آنها افزایش می‌یابد.

با این حال آب و رطوبت تأثیر زیادی روی پارکت دارند و به مرور زمان به آن صدمه می‌زند. اینجاست که استفاده از رنگ پوششی برای پارکت‌ها  اهمیت پیدا می‌کند. این رنگ‌های پوششی هم به پارکت زیبایی می‌بخشد و هم آن را در برابر آسیب‌های محیطی مختلف مقاوم می‌سازد.

دوام بالای پارکت با استفاده از رنگ

دیگر دلیل مهمی که برای استفاده از رنگ پوششی برای پارکت وجود دارد، بالا بردن دوام‌ و افزایش طول عمر‌ مفید پارکت‌های چوبی است. عوامل محیطی مختلف نظیر نور، رطوبت، اشعه  uv  خورشید، حرارت بالا ، سایش در اثر رفت و آمد زیاد ، ضرب دیدگی در اثر برخورد جسم سخت و …. به پارکت‌های چوبی آسیب زده و موجب فرسودگی زود هنگام آنها می‌شود.

از این جهت استفاده از رنگ و لاک های پوششی و محافظ می‌تواند به خوبی سطح پارکت را در برابر این عوامل محافظت کند.

توصیه می‌شود به هنگام نصب پارکت چوبی، در محل‌های پرتردد که احتمال فرسایش و ضرب دیدگی وجود دارد، از رنگ یا لاک محافظ با مقاومت بالا استفاده شود؛ همچنین در فضاهایی با میزان رطوبت بالا استفاده از پرایمرهای مخصوص توصیه می‌شود.

زیباسازی پارکت با استفاده از رنگ

رنگ پوششی پارکت علاوه بر افزایش طول عمر پارکت در زیباسازی و مدل‌های متنوع آن نقش دارد. طرح و رنگ انواع پارکت‌ها دست شما را برای طراحی دکوراسیون داخلی جذاب و زیبا و هارمونی مناسب میان وسایل منزل باز می‌گذارد. طیف گسترده رنگ‌ها و مدل‌های مختلف پارکت‌ها برای سلایق و علایق مختلف است.

رنگ پارکت‌های تیره و روشن و تأثیری که در بازتاب نور دارد، می‌تواند فضای شما را کوچک یا بزرگ نشان دهد. برای مثال اگر فضای کوچکی در اختیار دارید می‌توانید از پارکت‌های رنگ روشن استفاده کنید. همچنین پارکت‌های رنگ تیره برای ایجاد فضایی گرم و زیبا برای اماکن عمومی مانند پذیرایی بزرگ مناسب است.

انواع رنگ پارکت

رنگ‌های پوششی پارکت‌ها  از نظر فرمولاسیون در انواع مختلفی رده بندی می‌شوند. رنگ‌هایی که قبلاً برای رنگ آمیزی و پوشش سطحی پارکت‌های استفاده می‌شد، از مشتقات نفتی و شیمیایی تولید می‌شوند که گاهی با خشک کننده یا هاردنر مخلوط می‌شدند.

بعدها برای حفاظت از سلامتی انسان‌ها، رنگ‌هایی تولید شد که از مواد شیمیایی کمتر ساخته شده و با روغن‌های طبیعی ترکیب شده‌اند. این رنگ‌های بی بو با کمترین آثار مخرب روی سلامت انسان، بر پایه روغن یا بر پایه آب به اشکال دو جزئی و تک جزئی هستند.

لاک محافظ یکی دیگر از روش‌های قدیمی رنگ آمیزی پارکت است که در کنار جلا و براق کردن سطح پارکت، لایه‌ای محافظ روی آن قرار داده تا در برابر عوامل محیطی مقاوم باشند.

 در گذشته از دو نوع لاک پلی اورتان به رنگ‌های کهربایی و نیم پلی استر بی رنگ و شفاف استفاده می‌شد که همگی به ‌چوب گرمی می‌بخشیدند. با این حال این لاک‌های نیم پلی استر بودند که به علت شفافیت و مقاومت بالا محبوبت بیشتری در قدیم داشتند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت چوب انواع لاک‌ها مخصوص پارکت در طیف‌های گسترده و متنوع تولید می‌شوند. این لاک‌ها در انواع رنگ‌ها و به دو صورت براق یا مات در بازار موجود هستند. این لاک‌های محافظ علاوه بر زیبایی در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند و با محیط زندگی سازگار هستند. لازم به ذکر است که این لاک‌های محافظ شیمیایی نبوده و به سلامت افراد به ویژه کودکان صدمه نخواهند زد.

ویژگی انواع رنگ‌های پوششی پارکت

همانطور که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم، رنگ پوششی پارکت مانند لاک محافظ که امروزه تولید می‌شوند دارای تنوع گسترده و البته مقاومت زیاد در برابر عوامل محیطی هستند؛ دیگر ویژگی این رنگ‌های محافظ پوششی عبارتند از:

  • عناصر تشکیل دهنده با کیفیت
  • دارای خاصیت آب گریز و عدم جذب رطوبت
  • مقاومت مناسب در مقابل سایش
  • وجود چسبندگی مناسب میان سطح رنگ و فیبرهای چوب
  • مقاومت بالا در برابر حرارت
  • مقاومت مناسب در برابر نور خورشید
  • مقاوم در برابر تنش‌های کششی و فیزیکی
  • میزان مناسب خلوص و غلظت
  • عدم وجود مواد شیمیایی و اسیدی مضر
  • بدون بو

چگونگی رنگ آمیزی پارکت‌ها

از نظر رنگ آمیزی انواع مختلف پارکت‌های چوبی به دو گروه تقسیم می‌گردند:

گروه اول

این دسته از پارکت‌ها رنگ شده و درواقع به صورت آماده تولید می‌شوند و نیاز به رنگ کردن توسط مصرف کننده ندارند. از این جهت یکی از مزایای این پارکت‌ها صرفه جویی در زمان است.

با این حال این گروه از پارکت‌ها  دارای معایبی هستند؛ محدودیت در انتخاب مدل یا طیف رنگ و وجود احتمال همسطح نشدن دو پارکت کنار هم به دلیل محدودیت ساب و سمباده زدن از جمله این معایب است.

گروه دوم

این پارکت‌ها به صورت خام تولید می‌شوند و پس از نصب و ساب زدن رنگ آمیزی می‌شوند. در این گروه از پارکت‌های چوبی بر اساس نوع رنگ استفاده شده، می توان از وسایلی مثل غلطک، برس مویی، پیستوله، لیسه رنگ آمیزی، پد رنگ‌ آمیزی، دستگاه پولیش برقی و … استفاد کرد.

اگرچه این گروه پارکت‌ها زمان طولانی برای آماده سازی نیاز دارند اما به دلیل امکان سمباده زدن برای مصرف کننده می‌توان هر رنگی را بسته به سلیقه فردی پیاده سازی کرد.