از گذشته تاکنون برای بهره وری بیشتر از خواص سونا برای سلامت بدن، از چوب در فضای داخلی سونا استفاده می‌شود؛ همچنین چوب فضای آرامش بخشی را ایجاد می‌کند. به دلیل رطوبت بالای سونا از چوب معمولی نمی‌توان برای ساخت آن استفاده کرد زیرا به سرعت دچار پوسیدگی و آسیب‌های دیگر می‌شود. چوب ترمووود که چوب سونا معروف است برای ساخت سونای چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

سونای چوبی

سونا در دو نوع خشک و مرطوب با دمای بالایی که دارد تأثیر زیادی بر سلامت و رفع سموم بدن دارد؛ به علاوه فضای آرامش بخش آن هرگونه استرس و اضطراب را از بین می‌برد. حال اگر از چوب برای ساخت سونا استفاده شود این تأثیرات دو چندان می‌شوند. از این جهت طراحان و شرکت های سازنده سونا از چوب برای ساخت سونا استفاده می‌کنند.

همانطور که می‌دانید چوب در برابر حرارت و رطوبت مقاومت پایینی دارد. از این جهت اگر به طور مداوم در برابر رطوبت قرار بگیرد دچار پوسیدگی می‌شود یا مورد حمله حشرات موذی قرار می‌گیرد. بنابراین از هر چوبی نمی‌توان برای ساخت سونا استفاده کرد. سونا بایستی سازه محکم و پایداری داشته باشد وگرنه هرسال مجبور هستید تا برای تعمیر و رفع بوی بد آن چوب‌های بدنه را تعویض کنید که همین مسئله هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.

از گذشته تاکنون تحقیقات گسترده‌ای برای رفع مشکل رطوبت و اشتعال پذیری چوب صورت گرفته است. به این ترتیب این نتیجه حاصل شد که استفاده از چوب صنوبر یا ترمووود می‌تواند گزینه خوبی برای ساخت سونا باشد و طول عمر آن را افزایش دهد.

سونای چوبی
ساخت سونای چوبی

استانداردهای ساخت سونا

سونای خشک یا مرطوب اتاقی در ابعاد مختلف است که برای استفاده از هوای گرم و خشک یا گرم و مرطوب طراحی شده است. این روزها به دلیل اینکه بسیاری رطوبت زیاد سونا را نمی‌توانند تحمل کنند به سراغ سونای خشک می‌روند. در این سونا هوای گرم به صورت یکنواخت و کنترل شده جریان دارد.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم به دلیل فضای مرطوب سونا نمی‌توان از هر چوبی برای ساخت آن استفاده کرد. چوبی که در سونا خشک استفاده می‌شود بهتر است از درختان مخروطی شکل باشد؛ در ایران چوب بهترین کاج که موسوم به روسی هستند برای ساخت سونا استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی بهترین چوب برای ساخت سونای چوبی خواهیم پرداخت.

از نظر ابعاد چوب موردنیاز برای ساخت سونا، چوب لمبه سقف و دیوار با ضخامت ۱/۶ و پهنای ۸ تا ۹ سانتیمتر و چوب نیمکت و کف و زیرسازی‌هایشان ضخامت ۲/۵ تا ۳ سانتیمتر و پهنای ۸ تا ۹ سانتیمتر می‌باشد.

درب سونا بایستی پنجره داشته باشد. جهت ساخت درب سونا بهتر است از روش گلولام استفاده شود تا کاملاً صاف باشد و تاب برندارد. برای ساخت چهارچوب درب و پنجره هم به چوب با ضخامت ۵ و پهنا ۹ تا ۱۲ سانتیمتر نیاز هست و برای زیر سازی دیوار هم به چوب با ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر ضخامت و پهنا ۵ سانتیمتر نیاز هست. برای عایق کردن سونا و جلوگیری از اتلاف انرژی هم می‌توان از ورق پلی اتیلن با گاز LPG یا ورق الاستومری استفاده کرد.

یراق آلاتی که برای ساخت سونای چوبی استفاده می‌شود بهتر است از نوع برنج و یا آبکاری شده باشد. برای شیشه سونا هم در ابعاد بزرگ از سکوریت و  در غیر این صورت از شیشه معمولی با ضخامت ۶ میل استفاده شود.

برای ایمنی سونا در مقابل حرارت زیاد بایستی از دیوار آجر نسوز مناسب بر مبنای منبع گرمایی استاندارد استفاده شود. برای افزایش دمای سونا هم از هیتر یا گرمکن استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که رنگی که در سونا چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد نباید شیمیایی باشد؛ زیرا در اثر رطوبت تغییر کرده و به پوست آسیب زیادی می‌زند. روغن گیاهی مخصوص چوب بهترین گزینه برای استفاده در این فضا محسوب می‌شود.

چوب مناسب برای ساخت سونای چوبی
ویژگی های چوب مناسب برای ساخت سونای چوبی

چوب مناسب برای ساخت سونا

طراحان و سازندگان سونا با بررسی تأثیرات رطوبت بر طول عمر انواع چوب، به این نتیجه رسیدند که چوب درخت کاج بهترین گزینه برای استفاده به این منظور است. چوب‌های صنوبر هم دیگر گزینه مناسب برای ساخت سونای چوبی هستند. یکی از برتری‌های چوب کاج یا چوب روسی این است که به طور یکنواخت و ملایم گرما را منتقل می‌کند؛ این درحالی است که برای نشستن روی چوب‌های صنوبر مجبور هستنید حوله زیر خود بیاندازید. با این حال هر دو نوع این چوب ها طول عمر بالایی دارند و در مقابل رطوبت مقاومت بالایی دارند. برای کف سازی سونا هم از چوب درختان زبان گنجشک استفاده می‌شود که مقاوت زیادی در برابر رطوبت دارد.

چوب ترمووود بهترین انتخاب برای سونا

امروزه از فرآیند تومووود برای ساخت چوب مناسب سونا استفاده می‌شود. چوب خام صنوبر طی فرآیند ترمووود در برابر رطوبت عایق کاری شده و به موانع بخار مجهز می‌شود. به علاوه چوب ترمووود در برابر نفوذ حشرات و میکروب ها هم مقاوم خواهند شد.

با این حال برای افزایش طول عمر چوب ترمووود بایستی از لاک یا رنگ محافظ ترمووود استفاده کنید. رنگ‌های دیوترول و بورما واکس از جمله بهترین رنگ‌های محافظ هستند که کاملاً گیاهی می‌باشند.

نکته: برخی از رنگ‌های محافظ نیازی به تجدید ندارند اما برخی بایستی هر چند وقت یکبار تمدید شوند تا کیفیت و کارایی سابق را بدست آورند. زمان تجدید رنگ بسته به جنس آن، از چند ماه تا 2 سال متغیر است.