سقف‌های کاذب یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد فضایی متفاوت و خاص هستند. تمرکز معماری و دکوراسیون داخلی این روزها تنها بر روی کف پوش و دیوار پوش نیست و اهمیت سقف پوش‌ها به اندازه‌ی اهمیت کف و دیوار است. طراحان هم دیگر سقف را بخش نادیدنی و بی اهمیتی در ساختمان نمی‌دانند و به همین دلیل است که این روزها شاهد وجود انواع سقف پوش در بازار هستیم. کاربرد این سقف‌ها در دکوراسیون داخلی هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل این سقف کاذب چوبی می‌پردازیم و با ویژگی آن‌ها آشنا می‌شویم.

سقف کاذب چوبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در میان انواع سقف کاذب، سقف پوش کاذب چوبی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین نوع سقف کاذب به حساب می‌آید. از ویژگی این نوع سقف پوش می‌توان به عایق بودن آن در برابر دما و صدا اشاره کرد. طراحی این سقف پوش‌های کاذب می‌تواند به گونه‌ای باشد که کل فضا یا بخشی از فضا را در بر بگیرد. شاید یکی از دلایل محبوبیت سقف کاذب چوبی حس گرما و صمیمی باشد که منتقل می‌کند.

این نوع سقف تمام ویژگی‌های یک سقف کاذب را دارا است و به کمک آن می‌توانید تأسیسات موجود در سقف را پنهان کرده و با نورپردازی درست زیبایی محیط را چندین برابر کنید. نصب سقف کاذب چوبی همچون سقف‌های کاذب دیگر است و تنها تفاوت آن در متریال است.

سقف کاذب چوبی
ویژگی های سقف کاذب چوبی

از فواید سقف‌های کاذب چوبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سقف کاذب چوبی عایق صدا است و به همین دلیل انتخاب آن برای سالن‌های کنفرانس، تئاتر و … انتخاب بسیار خوبی است.
  • همچون سقف‌های کاذب دیگر به کمک این سقف پوش کاذب چوبی می‌توانید کابل‌ها، لوله‌های تأسیساتی و … را پوششش داده و مخفی کنید.
  • نگهداری و تعمیر راحت این نوع صف از دیگر ویژگی‌های مفید آن است.
  • سقف کاذب چوبی در برابر حرارت و ساییدگی مقاوم است. در صورتی که به خاطر نوع محیط نیاز به مقاومت بیشتری داشته باشید، می‌توانید چوب را با استفاده از مواد مختلف مقاوم‌تر سازید.
  • زمانی که ارتفاع سقف به کمک سقف پوش کاذب کوتاه‌تر می‌شود، میزان هوای مورد نیاز برای تهویه مطبوع کم می‌شود و همین موضوع به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند. حال کاربرد چوب در سقف کاذب در کنار این ویژگی به مصرف کمتر برق و گاز هم منجر می‌شود. به عبارتی مصرف انرژی بیشتر از حد انتظار کاهش می‌یابد.
  • از نظر زیبایی نوع چوبی سقف کاذب بهترین انتخاب است و مناسب برای هر دکور و سلیقه‌ای است.
  • یکی دیگر از فواید سقف کاذب چوبی این است که گرمای محیط را حفظ می‌کند و اجازه‌ی عبور سرما را نمی‌دهد. به همین دلیل برای مناطق سرد هم کاربرد بسیار خوبی دارد.

علاوه بر فواید گفته شده این سقف‌ها معایبی هم دارند که عبارتند از:

  • مقاومت پایین در برابر آتش
  • مقاومت پایین در برابر رطوبت
  • هزینه‌ی بالا
استفاده از سقف کاذب چوبی
دلایل استفاده از سقف کاذب چوبی

چرا سقف پوش کاذب چوبی؟

با توجه به مزیت‌هایی که گفتیم و ویژگی‌هایی که در ادامه می‌خوانید، خواهید دید که سقف کاذب چوبی بهترین گزینه برای سقف کاذب است و هرگز از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد.

اولین دلیلی که برای انتخاب سقف کاذب چوبی وجود دارد، ظاهر زیبا، کلاسیک، عامه پسند و منحصر به فرد آن است. چوب به خودی خود سرشار از حس خوب، گرما و صیمیت است. گویی که طبیعت انسان زندگی در خانه‌ی چوبی است و شاید به همین دلیل است که حضور در چنین فضایی به طور ناخودآگاه ما را سرشار از انرژی می‌کند.

حال تصور کنید در کنار این انتخاب نورپردازی‌های خلاقانه و زیبا داشته باشید. استفاده از چراغ‌های LED، لوسترهای معلق و … به درخشش و زیبایی این سقف‌ها و محیط اضافه می‌کند. با استفاده از این ترکیب می‌توانید رویایی‌ترین نورپردازی‌ها و سایه روشن‌ها را داشته باشید و فضای آرام و دلنشین خلق کنید.

کارآیی اصلی که از این سقف پوش انتظار می‌رود، پوشش تآسیسات است اما سقف کاذب چوبی کارآیی بیشتر از این‌ها داشته و علاوه بر حفظ دمای محیط، به جلوگیری از ورود و خروج صدا کمک می‌کند. کاربرد سقف پوش کاذب چوبی به جای عناصر بتنی و فلزی بی روح شما را سرشار از حس تازگی و زندگی خواهد کرد. حال انتخاب شما چیست؟