راه پله‌ها به منظور ارتباط بین طبقات مختلف در ساختمان ساخته می‌شوند. جنس راه پله‌ها بسیار متنوع است و قیمت و کیفیت آن‌ها با توجه به جنسشان بسیار متفاوت است. در بین این تنوع زیاد راه پله‌های چوبی را می‌توان محبوب‌ترین نوع راه پله دانست که حس زیبایی و طبیعت را به ما منتقل می‌دهد.

استفاده از چوب یکی از راهکارهای جذاب و وسوسه کننده برای ساخت راه پله است. به کمک راه پله‌های چوبی می‌توانید فضایی خاص، متفاوت و جذاب برای ساختمان خود به ارمغان بیاورید. در این مطلب از بازار چوب قصد داریم در مورد صفر تا صد راه پله‌های چوبی و انواع آن برایتان بگوییم.

انتخاب بهترین راه پله چوبی

راه پله‌هایی که از جنس چوب ساخته می‌شوند، زیبایی و استحکام بالایی دارند. این راه پله‌ها در مقابل حمله حشرات مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارند. علاوه بر این اجرا و نصب آن‌ها بسیار ساده است. برای هماهنگ کردن این راه پله با دیگر اجزای خانه و ساخت دکوراسیونی متفاوت و جذاب می‌توانید از اجسام چوبی تزئینی کمک بگیرید. تصور کنید این راه پله همراه با دکوراسیون چوبی در خانه‌ای چوبی مورد استفاده قرار گیرد، آن زمان است که زیبایی ساختمان شما جنون آمیز و خیره کننده خواهد بود.

اما چطور می‌توانیم بهترین و مناسب‌ترین راه پله چوبی را انتخاب کنیم. برای انتخاب نوع راه پله و خرید چوب مورد نیاز، ابتدا باید با انواع راه پله‌های چوبی آشنا شویم و انواع راه پله‌های چوبی عبارتند از:

استپ استریت:

این نوع راه پله ساده‌ترین نوع راه پله چوبی است. راه پله استپ استریت فضای بسیار کمی را به خود اختصاص داده و ظاهری شبیه به نردبان دارد. از این راه پله تنها برای بالا و پایین رفتن استفاده می‌شود.

راه پله چوبی

استریت همراه با پاگرد:

راه پله‌های استریت همراه با پاگرد مثل استپ استریت است با این تفاوت که در مسیر این راه پله حداقل یک پاگرد قرار گرفته است.

90 درجه:

در این نوع راه پله شاهد شکست‌های 90 درجه‌ای در مسیر خواهیم بود که در این شکست‌ها مسیر پله عوض می‌شود. از مزیت این راه پله می‌توان به این مورد اشاره کرد که راه پله 90 درجه فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند و به همین دلیل استفاده از آن بهینه بوده و طرفدار زیادی دارد.

علاوه بر این امنیت این راه پله‌ها نسبت به نوع استریت بسیار بالاتر است چرا که در صورت سقوط به علت وجود شکست در میانه راه متوقف شده و به خاطر ارتفاع کمتر، آسیب کمتری هم می‌بینید.

رفت و برگشت:

در این نوع راه پله چوبی که نام دیگر آن راه پله 180 درجه است، پاگردی در مسیر وجود دارد و بعد از رسیدن به این پاگرد پله‌ها درست در جهت برعکس (به صورت 180 درجه) ادامه می‌یابند. پاگرد این نوع راه پله چوبی نسبت به راه پله 90 درجه بسیار بزرگ‌تر است و شکل مستطیلی دارد.

راه پله‌های رفت و برگشت کمترین فضا را در مقایسه با دیگر راه پله‌ها اشغال کرده و به همین دلیل می‌توان عنوان محبوب‌ترین نوع راه پله را به آن اختصاص داد. از این راه پله به ویژه در ساختمان‌هایی که فضای بسیار کم و محدودی دارند استفاده می‌شود.

راه پله یو (U):

راه پله‌های چوبی U شکل فضای کمی اشغال کرده و تنها تفاوتش با راه پله چوبی 180 درجه شکل پاگرد آن است.

راه پله چوبی

راه پله اِل (L):

این راه پله شبیه راه پله 90 درجه است با این تفاوت که پاگرد آن در فضایی پایین‌تر قرار گرفته و به همین علت فضای کمتری هم اشغال می‌کنند.

ویدر:

راه پله چوبی ویدر درست شبیه راه پله L شکل است اما برعکس راه پله اِل این نوع راه پله پاگردی نداشته و پله‌ها به هم پیوسته هستند و محل شکستن آن‌ها پله‌ها به شکل مثلی هستند.

از این نوع راه پله زمانی استفاده می‌شود که با محدویت ارتفاع و سقف‌های کوتاه روبرو هستیم. در نتیجه از برخورد سر با سقف جلوگیری می‌شود.

چه نوع چوبی برای راه پله چوبی مناسب است؟

همانطور که پیشتر گفته شد، جنس راه پله‌های متنوع است. انتخاب چوب می‌تواند بر اساس سلیقه و بودجه شما انجام شود. اما پیش از اینکه تصمیم نهایی را در رابطه با جنس چوب بگیرید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • محل نصب راه پله و کاربرد آن
  • میزان رفت و آمد روی پله‌ها
  • مقاومت و طول عمر چوب

فراموش نکنید که نگهداری از این نوع راه پله با دیگر راه پله‌ها کمی متفاوت است. برای استحکام و طول عمر بیشتر راه پله‌های چوبی باید از تماس طولانی مدت مایعات با آن‌ها خودداری کنید و در اسرع وقت مایعات را از روی آن پاک کنید. همچنین توصیه می‌شود از راه رفتن روی پله‌های چوبی با کفش‌هایی که کفی سخت و نوک تیز دارند اجتناب کنید زیرا چوب‌ها معمولاً بافت نرمی دارد.

در نهایت، برای زیبایی و جلوه بیشتر راه پله‌های چوبی می‌توانید از نرده‌های چوبی استفاده کنید.