یکی از معضلاتی که کف پوش پارکت می‌تواند به همراه داشته باشد، صدای جیر جیر آن است که واقعاً آزار دهنده است. اما چطور می‌توان از شر این صدای آزار دهنده خلاص شد؟ برای رفع صدای پارکت ابتدا باید بررسی کنیم که دلیل این اتفاق چیست و وقتی دلیل مشخص شد، پیدا کردن راهکار دیگر کار سختی نخواهد بود.

چرا پارکت جیر جیر می‌کند؟

صدای جیر جیر مانندی که هنگام راه رفتن روی پارکت شنیده می‌شود دلایل مختلفی دارد. از دلایل این سر و صدای ناخوشایند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ناهمواری کف ساختمان

پیش از نصب پارکت باید کف را مسطح کرد چرا که پارکت‌ها برای نصب صحیح نیاز به سطحی هموار و مسطح دارند. اگر کف ساختمان تراز نباشد و پارکت‌ها را بر روی سطح ناهموار نصب کنید، طولی نمی‌کشد که پارکت‌ها به صدا می‌افتند و آن وقت مجبور می‌شوید برای حل سر و صدای پارکت، از اول همه‌ی کارها را شروع کنید.

نصب نادرست

نصب پارکت اصول و روش‌های خود را دارد و باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام شود تا بعدها دچار مشکل جیر جیر کردن پارکت نشوید.

رطوبت

یکی از دلایل اصلی سر و صدای پارکت‌ها ایجاد رطوبت است. همانطور که می‌دانید جنس پارکت از چوب است و رطوبت باعث باد کردن چوب و افزایش حجم آن می‌شود. به دلیل اینکه بین پارکت‌ها فضای خالی زیادی وجود ندارد، زمانی که چوب بر اثر رطوبت پف می‌کند، سر و صدای پارکت‌ها بلند می‌شود.

صدای جیر جیر پارکت
دلایل صدای جیر جیر پارکت

تغییر مدام دما

تغییرات مدام و شدید دما هم باعث انقباض و انبساط پارکت‌ها شده و این موضوع در نهایت منجر به ترگ خوردگی پارکت، و شل شدن تایل‌ها می‌شود. نتیجه‌ی چنین اتفاقی هم چیزی جز جیر جیر پارکت‌ها نیست.

جنس نامرغوب

اگر جنس پارکت‌ها مرغوب نباشد احتمال جیر جیر کردنشان زیاد است. این مشکل به ویژه در پارکت‌هایی که چگالی کمی دارند بسیار رایج است.

جنس بد فوم

فوم همان لایه‌ای است که برای نصب پارکت لمینت باید زیر آن قرار گرفته و نصب شود. اگر جنس فوم خوب نباشد احتمال اینکه پارکت‌ها سر وصدا کنند زیاد است.

راهکارهای رفع صدای پارکت

بعد از اینکه دلیل جیر جیر کردن پارکت را پیدا کردید، می‌توانید از راهکارهای مناسب زیر برای جلوگیری از آن و حل این مشکل کمک بگیرید.

تراز کردن کف

زمانی که پارکت‌ها روی سطح ناهموار نصب می‌شوند، فضای خالی بین کف و پارکت ایجاد می‌شود. زمانی که بر روی پارکت راه می‌روید، امواج صدا در این فضای خالی به ارتعاش در می‌آیند و سر و صدا به وجود می‌آید. پس حتماً پیش از نصب این موضوع را در نظر بگیرید و سطح را تراز کنید. اگر این کار را انجام ندادید، باید قسمت ناهموار را پیدا کنید و پارکت‌ها را برداشته، سطح را هموار کنید و مجدد پارکت را نصب کنید.

رفع صدای پارکت
رفع صدای پارکت با نصب درست و اصولی آن

سازگار کردن پارکت‌ها با محیط پیش از نصب

برای اینکه پارکت‌ها با محیط سازگار شوند و بعد از نصب به مشکلی برنخورید، بهتر است تایل‌ها را چند روز قبل از زمان نصب به محل مورد نظر ببرید و اجازه دهید که با هوای محیط سازگار شوند. در اینصورت اگر قرار باشد برای مثال تایل‌ها بر اثر رطوبت محیط پف کنند، این تغییرات قبل از نصب اتفاق می‌افتد و می‌توانید نصب بهتری داشته باشید. البته به طور معمول در زمان نصب اندکی فضای خالی بین تایل‌ها لحاظ می‌شود تا در صورت پف کردن مشکلی پیش نیاید.

نصب کردن تایل با فاصله‌ی مناسب

برای اینکه تایل‌ها تحت تأثیر تغییرات دمایی دچار انبساط می‌شوند، بهتر است هنگام نصب یک فاصله‌ی 10 میلی متری در بین آن‌ها در نظر بگیرید تا فضا برای انبساط تایل‌های پارکت وجود اشته باشد.

استفاده از فوم‌های با کیفیت

همانطور که گفتیم اگر فوم‌هایی که در زیر پارکت‌ها نصب می‌شوند، بی کیفیت باشند، پارکت‌ها سر و صدای زیادی می‌کنند. توصیه می‌کنیم برای رفع صدای پارکت از فوم‌های با کیفیت و سایلنت استفاده کنید.

کار را به کاردانش بسپارید

نصب پارکت‌ها کار هر کسی نیست و اگر نصب به درستی انجام نشود مشکلاتی زیادی به وجود خواهد آمد. بنابراین نصب پارکت را به فردی بسپارید که خبره‌ی این کار است و به زیر و بم کار آشنا است. رعایت اصول استاندار در نصب پارکت کیفیت کار را تضمین می‌کند و دیگر با مشکل جیر جیر کردن کف مواجه نخواهید شد.

فراموش نکنید …

زمان نصب تایل‌ها نباید روی آن‌ها راه بروید یا چیزی روی آن‌ها قرار دهید. به طور کل نباید بر روی پارکت‌ها در زمان نصب فشاری ایجاد کرد. پارکت باید این فرصت را داشته باشد تا در جای خود محکم و ثابت شود. اگر این موضوع را رعایت نکنید، احتمال ناهموار شدن زیرسازی پارکت وجود دارد و در اینصورت همان فردای روز نصب صدای پارکت‌ها در می‌آید.