با وجود محبوبیت و کاربردهای فراوان پارکت‌های لمینت خریداران همیشه با این دغدغه روبرو هستند که آیا این پارکت‌ها دوام و ماندگاری خوبی دارند؟ آیا می‌توانند برای مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده کنند؟

خب پاسخ به این سؤال‌ها به یک یا دو کلمه ختم نمی‌شود و به عوامل بسیاری بستگی دارد. در این مقاله به این عوامل و مدت زمان ماندگاری پارکت‌ لمینت می‌پردازیم.

عوامل اثرگذار در دوام و ماندگاری پارکت لمینت

بر خلاف تصور عده‌ی بسیاری از مردم ماندگاری پارکت لمینت تنها به جنس آن نیست و علاوه بر کیفیت ساخت عوامل مختلفی در این موضوع دخیل هستند که در ادامه آن‌ها را می‌خوانیم.

 • میزان کیفیت پارکت
 • برند پارکت و شرکت تولید کننده‌ی آن
 • مکان و آب و هوای محیطی که قرار است پارکت در آن نصب شود
 • نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • روش شستن و تمیز کردن پارکت
 • مراقبت و پاک کردن پارکت از گرد و غبار، مایعات و آلودگی‌های مختلف
 • وزن وسایلی که بر روی پارکت قرار می‌گیرد

همانطور که می‌بینیم نه تنها نحوه‌ی تولید و ساخت پارکت و کیفیت کالای نهایی بلکه نحوه‌ی مراقبت و نگهداری آن توسط خود شما اهمیت زیادی در مدت زمان ماندگاری آن دارد.

یکی از بزرگترین و بهترین برندهای تولید کننده‌ی پارکت شرکت وروکس است که محصولاتی با کیفیت و دوام بالا را در اختیار مشتری‌های خود قرار می‌دهد. البته این حرف به این معنی نیست که با خرید از این برند بزرگ یا هر برند معتبر دیگری کار تمام است و پارکت شما مادام العمر خواهد بود. این مورد فقط یکی از موارد مهم برای افزایش طول عمر پارکت است. پس با وجود خرید پارکت لمینت با کیفیت، باز هم تضمینی برای عدم آسیب تایل‌ها نیست و علاوه بر خریدی درست، باید از پس مراقبت و محافظت پارکت‌ها به خوبی برآیید. هر قدر بهتر این کار را انجام دهید، پارکتی ماندگارتر و سالم‌تر خواهید داشت.

با رعایت موارد گفته شده، برای مدت طولانی از دغدغه‌ی خراب شدن و آسیب دیدن پارکت رها می‌شوید و در هزینه‌های خود هم صرفه‌جویی می‌کنید. البته این مبحث در همین جا ختم نمی‌شود و به کارگیری موارد زیر و دقت در آن‌ها می‌تواند ضمن افزایش ماندگاری پارکت‌ لمینت در این مسیر به شما کمک زیادی کند.

 • برای نصب پارکت زیرسازی مناسبی انجام دهید و از فوم سایلنت استفاده کنید.
 • تایل‌ها را به طوری نصب کنید که در یک سطح و راستا باشند و در انتها کف اتاق یا مکان شما مسطح باشد.
 • از کشیدن وسایل مختلف به ویژه اجسام سنگین مثل مبل، یخچال، ظرفشویی و … بر روی پارکت بپرهیزید و برای جابجایی آن‌ها را بلند کنید.
 • در سریعترین زمان ممکن مایعات ریخته شده روی پارکت پاک کنید و رطوبت آن برطرف کنید.
 • تا جایی که ممکن است از تابش مستقیم نور خورشید و حرارت شدید به پارکت‌ها جلوگیری کنید.
 • مراقب باشید اجسام مشتعلی مثل سیگار را بر روی پارکت نیندازید.
 • به لوله‌ها و سیستم گرمایشی‌ای که از کف ساختمان عبور کرده است، دقت کنید.

آیا درجه‌‌بندی AC در پارکت‌های لمینت بر ماندگاری آن‌ها اثر دارد؟

AC مخفف عبارت Abrasion Class به معنای مقاومت سایشی است و بله این فاکتور در دوام و ماندگاری پارکت مؤثر است. پارکت‌ها در برابر عوامل مختلفی مثل ضربه، حرارت، خط و خش، لک، رطوبت و ساییدگی مقاوم می‌شوند که درجه‌ی AC نشان دهنده‌ی میزان این مقاوم‌سازی است. درجه‌بندی مقاومت سایشی به 5 دسته تقسیم می‌شود:

 1. AC1: این درجه به معنای کمترین میزان مقاومت بوده و به طور معمول در مکان‌هایی مثل اتاق خواب که کم رفت و آمد هستند، این نوع پارکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. AC2: پارکت با این درجه برای مکان‌هایی مثل سالن پذیرایی که رفت و آمد بیشتری دارند و احتمالاً چند جسم نیمه سنگین روی آن‌ها قرار می‌گیرد، مناسب است.
 3. AC3: از محصولات این درجه‌بندی می‌توان برای مکان‌های پر رفت و آمدتر برای مثال خانه‌ی خانواده‌های پر جمعیت، هتل‌ها، مراکز اداری، مراکز فرهنگی و … استفاده کرد.
 4. AC4: این نوع پارکت برای فروشگاه‌ها یا سازمان‌های اداری که تردد بسیار بالایی دارند، کاربرد فراوان دارد.
 5. AC5: این درجه نشان از نهایت مقاومت پارکت لمینت دارد و در فضاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نهایت تردد را داشته و اجسام سنگینی بر روی آن قرار دارد مثل کارخانه‌ها، آژانس‌ها و … .

با توجه به موارد بالا، به خاطر بسپارید که هنگام خرید پارکت به نیاز خود و درجه‌بندی متناسب با آن دقت کنید و به هیچ‌وجه پارکت بدون درجه‌بندی خریداری نکنید.

با تمام این اوصاف اگر بعد از مدت زمان طولانی پارکت شما آسیبی دید، این را بدانید که یکی از ویژگی‌های مفید این کف‌پوش‌ها داشتن قابلیت تعویض است. در این صورت تایل خراب برداشته شده و تایل سالمی جایگزین آن می‌شود.