انتخاب مناسب‌ترین پارکت برای کف پوش چیزی بیشتر از هماهنگی آن با دیگر وسایل و دکور خانه است. اینکه کدام پارکت برای اتاق خواب مناسب است، چه پارکتی مناسب استفاده در پذیرایی است و بسیاری سؤال دیگر از دغدغه‌های همیشگی خریداران بوده است.

همانطور که در مقاله‌های قبلی با انواع پارکت و مزایا و معایب آن‌ها آشنا شدیم، دیدیم که این روزها پارکت‌ها در دو نوع چوبی و لمنیت در بازار موجود هستند که در این میان پارکت‌های چوبی مزیت‌های بسیاری دارند مثل: طبیعی بودن، زیبایی، طرح‌های متنوع، دوام بیشتر، سازگار بیشتر با دکور و … . البته قصد نداریم در این مقاله به مقایسه پارکت‌ها بپردازیم بلکه قصد داریم کمک کنیم تا پارکت کناسبی برای محل کار یا زندگی خود خریداری کنید.

نکات مهم انتخاب مناسب‌ترین پارکت

برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید و پارکتی خریداری کنید که بهترین گزینه برای شما است باید موارد مختلفی را هنگام خرید در نظر بگیرید که در ادامه با دو تا از مهمترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

مقاومت پارکت چقدر است؟

یکی از نکاتی که در موقع خرید پارکت باید به آن توجه داشت، مقاومت آن است. این روزها پارکت‌ها در جنس‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار پیدا می‌شوند و در برابر ضربه، فشار و … مقاومت خوبی دارند. اگر بخواهیم در اینجا مقایسه‌ای کوچک داشته باشیم، بهتر است بدانید که پارکت‌های چوبی به دلیل چوب‌های مقاومی که در ساختشان به کار رفته نسبت به دیگر انواع پارکت مقاوم‌تر بوده و دوام بیشتری دارند.

رنگ پارکت چه تأثیری بر دکور دارد؟

رنگ پارکت از دیگر موارد مهمی در خرید است که نباید از آن غافل شد. تنوع طرح و رنگ در این نوع از کف پوش‌ها بسیار بالا بوده و تمام طیف‌های روشن و تیره را در بر می‌گیرند. توصیه می‌شود که برای مکان‌هایی که نور چندانی نداشته یا فضای بزرگی دارد یا می‌خواهید تجملاتی جلوه کند، پارکت‌های تیره را انتخاب کنید.

در مقابل پارکت‌های تیره، پارکت‌های روشن فضا را از آنچه که هست بزرگتر نشان داده و نور را دفع می‌کنند. پارکت رنگ روشن تقریباً برای استفاده در هر خانه‌ای به ویژه خانه‌های کوچک بسیار مناسب و کاربردی است.

البته در انتخاب مناسب‌ترین پارکت تناسب و هماهنگی را نباید از یاد ببرید. برای مثال اگر کل اجزای دکور شما روشن باشد، آن گاه محیطی سرد و دلمرده خواهید داشت. استفاده از پارکت روشن برای این فضا اصلاً انتخاب هوشمندانه‌ای نیست و به سردی و بی روحی آن می‌افزاید. در چنین شرایطی بهترین انتخاب پارکت تیره است.

با به کارگیری رنگ‌های تیره و ورشن، شاد و ملایم در کنار یکدیگر است که می‌توانید به فضایی زیبا و چشم نواز برسید. پس در ترکیب رنگ‌ها دقت به خرج دهید.

جالب است بدانید که تفاوت طیف‌های رنگی پارکت، سقف و دیوار چه نتایجی را به دنبال خواهد داشت:

  • اگر رنگی روشن برای کف پوش و سقف در نظر بگیرید و دیوارها را تیره کنید، باعث می‌شوید که خطوط افقی بیشتر به چشم بیایند که این موضوع در طولانی مدت باعث خستگی چشم‌ها خواهد شد.
    اگر کف پوش را روشن انتخاب کنید و دیوارها و سقف را تیره کنید، ارتفاع بیشتری به فضای مورد نظرتان می‌دهید.
  • حال اگر برعکس مورد قبلی، کف پوش را تیره انتخاب کنید و سقف و دیوار را روشن، فضای پهنی در اختیار خواهید داشت.
  • اگر سقف و کف پوش را هر دو تیره رنگ در نظر بگیرید و دیوارها را روشن کنید، نتیجه‌ی انتخابتان فضایی پهن و کم ارتفاع خواهد بود.
  • تصور کنید رنگ کف پوش و دیوار را تیره و سقف را روشن کنید، آنگاه فضایی زیرزمینی خواهید داشت که البته این مورد در آپارتمان‌ها کاربردی ندارد و مورد استقبال نیست.

قطعاً موارد بسیاری دیگری هستند که می‌توانند در تصمیم‌گیری شما دخیل باشند مثلاً اینکه پارکت را برای محل کارتان می‌خواهید که رفت و آمد زیادی دارد یا برای منزلتان یا … . بهتر است همیشه پیش از هر انتخاب اول از همه از نیازهایتان آگاه شوید و اطلاعات خود را در ان زمینه بالا ببرید و در مرحله‌ی بعد از افراد متخصص راهنمایی و مشورت بخواهید.