پارکت لمینت کفپوشی است که نه تنها در منازل بلکه در کف شرکت‌ها و مؤسسات نیز به دلیل ظاهر شیک و نصب آسان محبوبیت پیدا کرده است. بدیهی است که افرادی که از انواع پارکت به عنوان کفپوش استفاده می‌کنند، می‌خواهند سالیان سال از آن استفاده کنند.

 با این حال نگرانی که از انتخاب و نصب پارکت لمینت وجود دارد تکثیر موریانه در پارکت  به مرور زمان است. از آنجایی که موریانه از چوب تغذیه می‌کند و به عنوان یک حشره موذی سرعت رشد و تکثیر بالایی دارد، شاید مهمترین دغدغه افراد صدمه آنها به پارکت است.

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص صدمه موریانه به پارکت لمینت صحبت کنیم راه‌های پیگیری از تکثیر این حشره موذی را مطرح کنیم؛ با ما همراه باشید:

موریانه چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

موریانه حشره‌ای موذی است که بدنی نرم دارد و بسیار شبیه مورچه است. این حشرات بیشتر در محیط‌های گرم و مرطوب زندگی می‌کنند. رنگ بدن موریانه‌ها شیری، زرد کمرنگ یا قهوه‌ای است. به طورکلی موریانه‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند: موریانه‌های زیر خاکی، موریانه چوب خشک و موریانه چوب مرطوب.

جالب است بدانید که ملکه موریانه می‌تواند در روز ده ها هزار تخم بگذارد. موریانه‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند و در مقابل دشمنان از خود دفاع می‌کنند. مورچه، عنکبوت، پرندگان، سوسمار و … از جمله دشمنان اصلی موریانه هستند.

اما آنچه باعث خطرناک شدن موریانه شده است، تغذیه آن است. تغذیه موریانه از چوب موجب شده یک خطر جدی برای سازه‌های چوبی به حساب بیاید. برای مثال با حمله موریانه ها به ویلاهای چوبی، حتی سقف آنها نیز دچار سوراخی و آسیب جدی شده است.

موریانه ها به صورت مخفیانه در زیر زمین زندگی می کنند و با حفر تونل‌ها یا مسیرهای زیر زمینی به خانه ها راه پیدا می‌کنند. بدیهی است که اگر اقدام به موقعی برای جلوگیری از ورود و تکثیر آنها صورت نگیرد، آسیب جبران ناپذیری به سازه‌های چوبی وارد می‌کند.

اغلب موریانه‌های شناسایی شده در ایران از نوع زیر زمینی هستند و با حفر تونل‌هایی خود را به منازل می‌رسانند. از جمله راه‌های از بین بردن و مقابله با تکثیر این حشرات موذی عبارتند از:

  • حذف مسیر حرکت موریانه از داخل ساختمان به خارج
  • سم پاشی کردن خاک اطراف ساختمان آلوده به موریانه
  • استفاده از مواد شیمیایی یا سموم موریانه روی سطح سازه‌های چوبی
  • ایجاد سوراخ‌های کوچکی در خاک اطراف بناها و ساختمان‌های بتنی و پاشیدن حشره کش در آنها
  • ساخت تهویه مناسب هوا در فضا
  • بستن تمامی سوراخ‌ها و مسیرهایی با احتمال نفوذ موریانه
  • خشک کردن کامل محیط منزل به ویژه سطح کفپوش چوبی

انواع لمینت

پارکت‌ها درواقع از جنس مشتقات چوب هستند به طوری که طرح و رنگ چوب در ظاهر آنها کاملاً مشهود است. پارکت ها به دو دسته پارک چوب و پارکت لمینت تقسیم می‌شوند.

پارکت چوب که از جنس چوب طبیعی بوده و از نظر بهداشت و پاکیزگی، سالم‌ترین نوع کفپوش محسوب می‌شود. جهت ساخت این کفپوش‌های با کیفیت و زیبا معمولاً از چوب درختانی چون راش، بلوط، گردو، افرا و زبان گنجشک استفاده می‌شود.

با این حال امروزه برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست و قطع درختان، نوع صنعتی آن نیز ساخته شده که به آن پارکت لمینت می‌گویند. تکثیر موریانه در پارکت متفاوت است که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

حمله موریانه به پارکت چوبی

همانطور که در معرفی پارکت چوبی به آن اشاره کردیم، این قبیل پارکت‌ها از آنجایی که کاملاً از چوب ساخته شده است در مقابل آب، رطوبت، گرما و البته موریانه ها حساسیت زیادی دارند.

توجه داشته باشید که موریانه با تغذیه از سلولز، انواع چوب‌ها به یک اندازه تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. زیرا برخی چوب ها مواد مغذی کمتری دارند یا در برابر این حشرات مقاوم هستند.

همانطور که می‌دانید پارکت‌های چوبی از انواع گوناگونی چوب تهیه می‌شوند. از میان انواع مختلف لمینت، آنهایی که از جنس چوب گیلاس، گردو، سرو، سدار و بلوط هستند مقاومت بالایی در برابر موریانه دارند. با این حال درصورتی که در محیط گرم یا مرطوب زندگی می‌کنید، حتماً راه‌های پیشگیری و مقابله با این حشرات را در نظر داشته باشید.

نکته: موریانه ها معمولاً به مرکز چوب صدمه نمی‌زنند؛ زیرا مواد مغذی کمتری دارد. از این جهت می توان لانه و مسیر رفت و آمد این حشرات را به راحتی پیدا کرد.

حمله موریانه به پارکت لمینت

پارکت لمینت نسبت به پارکت چوبی مقاومت بالاتری مقابل موریانه دارد. زیرا در ساخت این کفپوش از ترکیبات دارای دوام و مقاومت بالاتر در مقابل عوامل طبیعی مانند رطوبت یا حشرات استفاده شده است. درواقع با استفاده از تکنولوژی جدید در ساخت پارکت لمینت و پر شدن منافذ آنها با مواد شیمیایی و همچنین پوشانیده شدن سطح آنها با پلی استر، احتمال تکثیر موریانه در پارکت  به حداقل می‌رسد.

سطح پلی استری پارکت لمینت از نفوذ آلودگی و البته موریانه جلوگیری می‌کند. درصورتی که این سطح دچار آسیب دیدگی شود راهی برای نفوذ ایجاد می‌شود. به این ترتیب خیلی سریع باید ترمیم تا تعویض شوند.

همچنین در صورت زیرسازی درست و اصولی پارکت لمینت و البته با استفاده از فوم سایلنت زیر پارکت‌ها، نگرانی درباره موریانه به حداقل می‌رسد.

جالب است بدانید که در مناطق با گرما و رطوبت زیاد مانند نقاط استوایی می توان از نفوذ موریانه در پارکت لمینت و دیگر سازه‌های چوبی منزل جلوگیری کرد. مانند شناسایی و سم پاشی به موقع.